!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

W hołdzie pamięci ...

 

Przywracanie do zbiorowej pamięci „Żołnierzy wyklętych…” to cel wykładu historycznego zatytułowanego „Grypsy z celi śmierci – przesłanie wciąż aktualne”, który miał miejsce w dniu 30 kwietnia 2009 r. w Brzeźnicy w ramach XIII Spotkań w Świecie Książek, organizowanych pod honorowym patronatem Wójta Gminy Brzeźnica.

 

Gościem spotkania była Elżbieta Jakimek-Zapart historyk Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, autorka ksiązki „Nie mogłem inaczej żyć: grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Gimnazjum w Brzeźnicy wraz z Elżbietą Kosek – zastępcą dyrektora ZSP w Brzeźnicy i Małgorzatą Zielnik – nauczycielem języka polskiego. Wśród gości byli także Sekretarz Urzędu Gminy w Brzeźnicy - Katarzyna Solarska i Kazimierz Mostowik – Dyrektor Centrum Kultury w Brzeźnicy.

Instytut Pamięci Narodowej poprzez badania, a później publikacje i wykłady przywraca do zbiorowej pamięci wielu wielkich Polaków, odsłaniając wciąż nowe fakty. Jedną z takich postaci jest Łukasz Ciepliński, bohater i patriota, jeden z młodszych dowódców Armii Krajowej. Po wojnie nie mogąc zaakceptować sytuacji politycznej, jaka zaczęła się w Polsce tworzyć działał w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Aresztowany przez władze komunistyczne, po okrutnym śledztwie, zakończonym haniebnym wyrokiem, został rozstrzelany w 1951 r.

W 2007 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie Łukasza Cieplińskiego najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.

Elżbieta Jakimek-Zapart mówiła w trakcie wykładu, że grypsy pisane przez Łukasza Cieplińskiego w celi śmierci są głosem całego pokolenia więźniów politycznych, wołającego do świata. Takich bohaterów, którzy zostawili w imię wolności i służby Ojczyźnie rodziny było wielu. Zginęli, a lata komunizmu zacierały po nich ślady, do dzisiaj nie odnaleziono grobów wielu z nich w tym i Łukasza Cieplińskiego. Mówiła również, że historia jest ciągiem wydarzeń i pokoleń a młodzi Polacy nie powinni zapominać o swoich poprzednikach. Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną i filmem o Łukaszu Cieplińskim.

Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos, zwracając się na końcu spotkania do gimnazjalistów zachęcał młodzież do interesowania się historią. Mówił, że teraz mają możliwość żyć w wolnych czasach, a ich szacunek do bohaterów narodowych to forma patriotyzmu. Po spotkaniu dorosłym nasunęła się refleksja, jak wiele trzeba rozmawiać i czytać, aby wyjaśnić i odsłonić przez lata zakłamywaną historię Polski.


Wiesława Jarguz

 

Galeria Fotograficzna dalej >>>

 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170