!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Wisła wstrzymana - galar odkryty

DSC00068wiad

Wyjątkowe odkrycie - tak o odsłoniętym przez tajemnicze wody Wisły wraku XIX – wiecznego galara, mówią fachowcy. Nie inaczej przedstawił znalezisko archeolog Ryszard Naglik podczas wykładu pt.: „Wrak galara z Brzeźnicy nad Wisłą”, który odbył się w sali konferencyjnej Muzeum Archeologicznego w Krakowie w czwartek 23 lutego 2012 r.





Słowo wstępne wygłosił dyrektor muzeum Jacek Górski i powitał zgromadzonych gości w tym przedstawicieli gminy Brzeźnica: Wójta Gminy Bogusława Antosa, radnego z Łączan Adama Kutermaka, prezesa Związku Marynarzy, Byłych Flisaków i Miłośników Łączan Czesława Wójcika.

Następnie głos zabrał pan Ryszard Naglik, który przedstawił historyczny aspekt galarnictwa oraz pokazał krok po kroku prace badawcze i ich wyniki, prowadzone jeszcze w Brzeźnicy oraz później w pracowniach. Uzupełniające wykład slajdy zobrazowały pobrane próbki drewna oraz zdjęcia spoin metalowych, które pozwoliły z dokładnością do jednego roku ustalić czas powstania galara. Przedstawił sposób w jaki budowano te niezwykłe łodzie, omówił szczegółowo sposób załadunku. Znaleziony galar płaskodenny był jednym z najpopularniejszych statków towarowych, wykorzystywanych do transportu między innymi soli, węgla czy kamienia. Właśnie z ładunkiem kamienia spoczywał w korycie Wisły odnaleziony wrak.

Archeolog stwierdził, że cały szereg łodzi niszczeje, natomiast brzeźnicki skarb dzięki pomocy wójta gminy został uratowany. Przez naukowca nazwany „człowiekiem, który wstrzymał Wisłę”, by było możliwe dokończenie prac badawczych na miejscu w korycie rzeki.

Po zakończeniu wykładu zgromadzona publiczność zadawała pytania, dopytując o sposób transportu na przestrzeni wieków.

Podsumowując dyskusję Wójt Gminy Brzeźnica podziękował za wspaniały wykład i zapewnił, że niezwykłe odkrycie przyczyni się do stworzenia ekspozycji, Izby Galarnictwa w Łączanach oraz do publikacji obrazujących ten wątek.

 

galeriaGaleria Fotograficzna >>> zobacz

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170