!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Szlak Architektury Drewnianej

Murowane twierdze romańskie oraz gotyckie kościoły i opactwa, pałace i dwory stanowią barwny zapis historycznej przeszłości Małopolski. Zachowały się tu także zabytki dawnej wsi polskiej, tej drewnianej, zharmonizowanej z krajobrazem. Bogactwo kultury i sztuki ludowej tej ziemi nie ma sobie równych na terenie Polski.

Liczne zachowane kościoły i cerkwie zadziwiają nie tylko logiką konstrukcji ale i malowniczością form i gontowych faktur. W pejzaż architektoniczny małopolskiej wsi wpisały się także karczmy i spichlerze oraz małopolskie dworki, budowane z drewna "podług nieba i zwyczaju polskiego". Prowincjonalne miasteczka prezentują czytelne do dziś dawne układy urbanistyczne, gdzie życie ich mieszkańców przebiegało pod podcieniami drewnianych małomiasteczkowych domów.

Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, o długości 1500 km obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów.

Do największych skarbów regionu należą kościoły w Sękowej, Binarowej, Lipnicy Murowanej i Dębnie Podhalańskim, które w 2003 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Zapraszamy do wędrówki szlakiem, gdzie wśród zapachu starego drewna we wnętrzu kościoła, cerkwi czy dworu można odnaleźć ciszę oraz tchnienie dawnych wieków.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich zabytków na terenie Województwa Małopolskiego można znaleźć na stronie http://szlak.wrotamalopolski.pl/

szlak_drewn
 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170