!!! UWAGA !!!
Jesteś na stronie
archiwum.brzeznica.pl

 

Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie dane Archiwalne od 2009 roku do 25.04.2018r.

Z dniem 01.05.2018r. wszystkie aktualne informacje zamieszczane są pod adresem brzeznica.pl oraz brzeźnica.pl

 

 

!!!   WERSJA ARCHIWALNA   !!!

 

Przywrócili galar na Wisłę

DSC03826 w

Zbudowano galar, który będzie pływał i stanowił atrakcję turystyczną. Bazując na tradycji stworzono oryginalną ofertę rekreacji na wodzie. Skąd taki pomysł?
Wisła przypomniała o galarach w 2011 r., kiedy to dokonano niebywałego odkrycia archeologicznego nad Wisłą w Brzeźnicy.

 

 

 

 

 

 

Zabytkowy galar sławi nadwiślańską gminę, tak jak kiedyś robiły to łączańskie galary. Cenne historyczne znalezisko mogło pojawić się wszędzie, ale nigdzie w Polsce nie ma tak bogatych tradycji flisackich.

Stara polska rzeka dobrze o tym wie i dlatego wybrała miejsce nieprzypadkowe. Wójt Gminy Brzeźnica – Bogusław Antos nie zmarnował szansy. Bazując na odkryciu i czerpiąc z lokalnej historii tworzy przemyślaną flisacką atrakcję turystyczną.

Świetnie się składa, że teraz można ze środków unijnych dofinansować projekty, których celem jest utrwalanie dawnych tradycji i rozwijanie turystyki. Galary zasługują na uznanie i przywrócenie na karty historii. To dzięki nim rozwijały się polskie miasta. Na nich transportowano węgiel i materiały budowlane. Galary były środkiem transportu, dzięki któremu powstały najstarsze polskie zabytki w tym krakowskie kościoły- mówi Wójt Gminy Brzeźnica.

Realizując zamierzone plany wspólnie ze Stowarzyszeniem Malownicza Gmina w ramach realizacji wniosku pn. „Budowa repliki wiślanego galara przeznaczonego do spływów turystycznych oraz wykonanie straganów na produkty lokalne” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej powstała replika galara, która stwarza innowacyjne możliwości wyróżnienia naszej Gminy.

Pływająca jednostka została wykonana na wzór podobnych statków rzecznych, jakich używali flisacy w Łączanach w XIX wieku. Galar liczy 10,5 m długości i 3,5 m szerokości, co stanowi nieco pomniejszoną wersję oryginału.

31 maja 2014 roku na przystani kajakowej w Łączanach miało miejsce wodowanie tej pierwszej repliki galara. Po okolicznościowych mowach odbito od przystani kajakowej i przeprowadzono inauguracyjny flis. Uczestnikami tego historycznego wydarzenia byli m.in.: Bogusław Antos – Wójt Gminy Brzeźnica, Czesław Wójcik – były flisak, Jarosław Kałuża z Instytutu Multimedialnego z Krakowa, Bogdan Szpila – dziennikarz Kroniki Beskidzkiej oraz budowniczy galara Wacław Witkowski.

Niebawem planowane są rejsy galarem, które już dziś wzbudzają wielkie emocje i zainteresowanie, ponieważ nowa forma turystyki umożliwi uczestnikom z tafli wody podziwiać walory i piękno Wisły.

Sezam tradycji flisackich dopiero się otwiera, zapowiada wójt Gminy Brzeźnica. Oryginalne pomysły, które mogą sprawić, że gmina Brzeźnica bardzo mocno zaistnieje na wodnych szlakach Europy będą kontynuowane sukcesywnie i jeżeli tylko pojawią się możliwości pozyskania środków na ich realizację Gmina Brzeźnica, a z nią cały powiat ma wyjątkową szansę wyróżnić się na skalę kraju, a nawet Europy.

 

 

galeriaGaleria Fotograficzna >> zobacz

 

 

malownicza1

Zebraliśmy dla Państwa archiwalne numery gazety „Taka Malownicza Gmina”. Serdecznie zapraszamy.

 

 

Przejdź do archiwum

 

SZL_MAL_170